Rehabilitacja dla mieszkańców. Dwa tysiące białostoczan skorzysta z bezpłatnej rehabilitacji
logo
czytaj E-gazety prasa online


Rehabilitacja dla mieszkańców

2019-12-06

fot: UM Białystok

Dwa tysiące białostoczan skorzysta z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej i fizjoterapii w 2020 roku. Miasto Białystok przekazało na ten cel 500 tys. zł Szpitalowi Miejskiemu im. PCK. Zapisy w poradni przy ul. gen. J. Bema rozpoczną się 19 grudnia.

Zabiegi rehabilitacyjne, tak jak w latach ubiegłych, będą wykonywane w placówce przy ul. gen. J. Bema 2 w Białymstoku. Będą one przeznaczone dla osób, które wymagają powrotu do zdrowia po przebytych urazach, chorobach, wypadkach. Skorzystają z nich pacjenci ze zmianami zwyrodnieniowymi, niedowładem kończyn i schorzeniami reumatycznymi. Warunkiem będzie zameldowanie na terenie naszego miasta lub wskazanie Białegostoku jako miejsca płatności podatku dochodowego.

Mieszkańców na te zabiegi będą kwalifikować fizjotera­peu­ci ze Szpitala Miejskiego. W 2020 roku z takich 2-tygodniowych pakietów zabiegowych, zawierających m.in. ultradźwięki, laser, prądy czy ćwiczenia, skorzysta 2 tys. pacjentów. Odbędą się dwie tury zapisów – pierwsze już w grudniu, kolejne – w czerwcu na drugie półrocze 2020 r.

Zapisy na pierwsze półrocze będą przyjmowane od 19 grudnia (w godz. 8.00-16.00) w rejestracji poradni rehabilitacyjnej przy ul. gen. J. Bema 2 do momentu wyczerpania limitu. Każdy chętny będzie mógł zapisać siebie oraz jedną dodatkową osobę. W ten sposób Miasto pomoże białostoczanom, którzy wymagają fachowej opieki, a nie korzystają z systemu NFZ. Chodzi zwłaszcza o tych, którzy nie mogą czekać miesiącami w kolejkach, a na leczenie w prywatnych placówkach ich nie stać.

– Nasze społeczeństwo się starzeje, z tego powodu wiele osób cierpi na choroby przewlekłe. Tacy pacjenci potrzebują odpowiednich warunków do leczenia i dostępu do fizjoterapeuty – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

W tegorocznym programie rehabilitacyjnym uczestniczą 1524 osoby. Wykonano już ponad 1460 pakietów zabiego­wych za ok. 365tys. zł. Aktualnie trwa ostatnia tura zabiegów, dotyczy ona ponad 140 osób. Wsparcie finanso­we Miasta na ten cel w 2019r. wyniosło ok. 400tys. zł. Z kolei w 2018r. – ok. 156tys. zł. Dzięki temu białostoczanie korzystają z ćwiczeń i zabiegów usprawniająco-rehabilita­cyj­nych.

Źródło: UM Białystok