logo
czytaj E-gazety prasa online


Rusza Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus "W żółtych płomieniach liści"

2019-09-25

fotka

Irena Santor fot. Ewa Modestowicz

Utalentowana młodzież, znakomite jury, ciekawe recitale – rusza Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”. W dniach 4-6 października Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zaprasza na kulturalny weekend z gwiazdami polskiej estrady.

Organizowany od jedenastu lat festiwal jest okazją do promocji piosenek z dobrą muzyką i dobrym tekstem, a także do odkrywania młodych talentów. Podczas trzech wypełnionych muzyką dni, zakwalifikowani uczestnicy prezentują piosenki z repertuaru Łucji Prus (piosenkarki pochodzącej z Białegostoku) oraz utwory znanych i debiutujących autorów piosenki literackiej.

W swojej pracy Łucja Prus kierowała się dewizą, że piosenka nie może być o niczym i nie może być wykonana byle jak. I tę jej dbałość o wysoki poziom artystyczny i o kulturę słowa doceniali znakomici twórcy, którzy z nią współpracowali. Byli to znakomici kompozytorzy, ale także twórcy tekstów, wśród nich Agnieszka Osiecka – podkreśla dyrektor WOAK Barbara Bojaryn-Kazberuk. – Ideą tego festiwalu jest dbałość o wysoki poziom artystyczny, o jakość polskiej piosenki i o słowo.

Poprzez spotkanie młodych wykonawców z publicznością, która ceni i lubi dobrą muzykę, WOAK chce przywrócić potrzebę śpiewania o rzeczach ważnych i nieprzemijających. Dlatego, rozpoczynający się w piątek 4 października festiwal otworzy recital wspaniałej, śpiewającej aktorki – Hanny Śleszyńskiej.

Kolejnego dnia, studenci i absolwenci szkół teatralnych, muzycznych i wokalnych wezmą udział w przesłuchaniach konkursowych. Talent to wielka wartość, a promocja tego talentu to nasza, instytucji kultury, powinność i duże wyzwanie – podkreśla koordynator festiwalu Magdalena Kruszyńska-Sosnowska. – Podczas przesłuchań usłyszymy utwory najwybitniejszych twórców, ale także absolutnie premierowe piosenki autorskie, bo także o to w tym wszystkim chodzi by stwierdzić, że ta piosenka nie ginie, a młodzi twórcy próbują swoich sił w tym trudnym, ale chyba najpiękniejszym gatunku piosenki literackiej.

W tegorocznej edycji o zwycięstwo zawalczy 22 młodych wykonawców, w tym również silna ekipa – aż 6 osób z województwa podlaskiego. Występy oceni profesjonalne jury w składzie: Włodzimierz Nahorny, Anna Stankiewicz, Janusz Strobel i Jan Wołek. Konkursowy dzień o godz. 20:00 zakończy wieczorny recital znakomitego twórcy Piotra Bukartyka.

W niedzielę, 6 października, odbędzie się zakończenie festiwalu i koncert galowy z udziałem laureatów tegorocznej edycji oraz poprzednich: 9. edycji – Izabeli Szafrańskiej oraz 10. edycji – Pauliny Serwatki. Zwieńczeniem całego festiwalu będzie koncert „Punkt widzenia” w wykonaniu pierwszej damy polskiej piosenki – Ireny Santor.

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Związku Artystów Scen Polskich, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Program 11. Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”
4.10 (piątek) – Spodki WOAK w Białymstoku, św. Rocha 14
20.00 – recital Hanny Śleszyńskiej
Bilety: 25 zł przedsprzedaż, 35 zł w dniu koncertu

5.10 (sobota) – Spodki WOAK w Białymstoku, św. Rocha 14
12.00 – Przesłuchania Konkursowe (wstęp wolny)
20.00 – recital Piotra Bukartyka
Bilety: 25 zł przedsprzedaż, 35 zł w dniu koncertu

6.10 (niedziela) – Kino Forum BOK, ul. Legionowa 5
17.00 – Koncert Galowy z udziałem laureatów 11. edycji, laureatki 9. edycji Izabeli Szafrańskiej oraz laureatki 10. edycji Pauliny Serwatki
ok. godz. 19.30 – recital Ireny Santor „Punkt widzenia”
Bilety: 60 zł przedsprzedaż, 70 zł w dniu koncertu

Bilety na wydarzenie do nabycia w siedzibach WOAK przy Kilińskiego 8 i św. Rocha 14.
Szczegóły na www.woak.bialystok.pl/lucja

Tekst: Izabela Dąbrowska - kierownik Działu Promocyjno-Edytorskiego WOAK