255 samoobsługowych urządzeń pełni funkcję terminali sprzedażowych systemu Białostockiej Karty Miejskiej.
logo
czytaj E-gazety prasa online


Biletomaty już działają

2020-04-01

fot. UM Białystok

Od dziś (1.04) w Białymstoku bilety autobusowe można kupić w biletomatach zamontowanych we wszystkich miejskich autobusach. 255 samoobsługowych urządzeń pełni funkcję terminali sprzedażowych systemu Białostockiej Karty Miejskiej. Za bilet w biletomacie można zapłacić zbliżeniowo kartą płatniczą, za pomocą e-portmonetki na karcie miejskiej i systemu płatności mobilnych BLIK.

W biletomatach można m.in.:
• kupić bilety jednorazowe, wieloprzejazdowe i okresowe,
• doładować e-portmonetkę na Białostockiej Karcie Miejskiej,
• odebrać i zapisać na e-Karcie bilety okresowe i doładowania kupione na stronie internetowej.

W biletomatach można płacić:
• przy pomocy kart miejskich,
• zbliżeniowych kart płatniczych,
• systemu płatności mobilnych BLIK,
• używając telefonu lub zegarka obsługującego funkcję NFC (zastępujących zbliżeniową kartę płatniczą)

Bilet kupiony w biletomacie zbliżeniową kartą płatniczą jest zapisywany w cyfrowej chmurze. Podczas kontroli biletowej pasażer przykłada kartę płatniczą (telefon, zegarek) do czytnika kontrolera i w ten sposób sprawdzany bilet. Kontroler nie ma dostępu do danych na kontrolowanej karcie płatniczej. Karta jest wyłącznie identyfikatorem transakcji, a bilet jest zapisywany w Systemie Centralnym. Dane karty są automatycznie szyfrowane. Kontroler otrzymuje wyłącznie informacje dotyczące biletu przypisanego do karty płatniczej. W przypadku biletów ulgowych pasażer podczas kontroli powinien okazać dokument uprawniający do ulgi.

Szczegółowe informacje i instrukcje dotyczące biletomatów oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania są na stronie biletomaty.bialystok.pl

Wartość zainstalowanych w białostockich autobusach urządzeń oraz oprogramowania to ponad 12 mln zł, a całkowita wartość zamówienia wraz z kosztem ośmioletniej obsługi to ponad 22,9 mln zł.

Zakup biletomatów zrealizowany został w ramach projektu „Rozwój infrastruktury transportu miejskiego w Białymstoku” z unijnego programu Polska Wschodnia na lata 2014-2020. Na jego realizację Miasto otrzymało dofinansowanie unijne w wysokości ponad 105 mln 225 tys. zł. Pieniądze te zostały przeznaczone nie tylko na nowe biletomaty, ale także na przebudowę ulic (m.in. Wiosennej, Prezydenta R. Kaczorowskiego, Legionowej, Klepackiej), zakup 24 szt. niskoemisyjnych autobusów (2 już zostały dostarczone, a 18 pojawi się na ulicach jesienią) czy dostawę i montaż 80 nowych wiat przystankowych, które już wkrótce pojawią się w Białymstoku.

Tekst: Eliza Bilewicz-Roszkowska/ UM Białystok

baner