logo
czytaj E-gazety prasa online


Poetyckie Imieniny na Skwerze Anny Markowej

2019-07-24

fot.: UwB

Do wspólnego czytania wierszy Anny Markowej zapraszają w dniu imienin Anny Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Szukamy Polski wraz z Klubem Czytelniczym Ex Libris. Poetyckie spotkanie rozpocznie się 26 lipca 2019 r. (piątek) o 12.00 na Skwerze Anny Markowej.

Jego organizatorzy zachęcają, by przynieść swoje ulubione wiersze autorki, ale można też będzie wylosować do czytania jeden z wierszy wybranych przez pomysłodawców plenerowych „imienin”.

Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli syn i synowa Anny Markowej, a także grupa przyjaciół pisarki. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych - wstęp wolny.

Anna Markowa urodziła się 8 stycznia 1932 w Lublinie, zmarła 18 sierpnia 2008 w Białymstoku. W stolicy Podlasia spędziła ponad 30 lat życia (przeniosła się tu w 1976 roku). Jest autorką wielu nagrodzonych słuchowisk radiowych, reportaży, felietonów, powieści, opowiadań, tomików poezji i tekstów piosenek. Trzykrotnie została laureatką Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego (w 1992, 1995 i 2001 roku).

Uroczystość nadania imienia Anny Markowej skwerowi przyległemu do posesji UwB przy Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów 1, gdzie swoje siedziby mają Wydział Filologiczny oraz Wydział Historyczno-Socjologiczny, odbyła się 29 maja 2019r. Skwer rozciąga się pomiędzy ul. K. Kalinowskiego i ul. Świętego Mikołaja.

Tekst i fotografie: UwB