logo
czytaj E-gazety prasa online


Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

2019-05-07

fot. Uniwersytet w Białymstoku

Siedemnasta edycja Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki odbędzie się w dniach 20-25 maja 2019 roku w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Hajnówce i Wilnie. W tym wyjątkowym wydarzeniu popularyzującym wiedzę i osiągnięcia polskich badaczy wezmą udział dzieci, młodzież i dorośli.

W ramach festiwalu odbędą się pokazy, doświadczenia naukowe, warsztaty, wykłady, koncerty i spektakle. Hasło przewodnie tegorocznej edycji PFNiS to „algorytmy_rzeczywistości”. Dzięki propozycjom m.in. Politechniki Białostockiej będzie można się przekonać, że nauka jest we wszystkim wokół nas. Poprzez zabawę da się rozwiązać wiele zagadek naukowych i skutecznie rozwijać wiedzę o świecie. Podczas festiwalu uczestnicy będą mogli odwiedzić niedostępne na co dzień laboratoria badawcze i pracownie, porozmawiać z pracownikami i studentami uczelni, zobaczyć ich wynalazki.

XVII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki rozpocznie się 20 maja w Białymstoku. Następnego dnia zagości w Łomży (w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości). 22 maja na uczestników festiwalu będą czekać atrakcje w Suwałkach (w Parku Naukowo-Technologicznym). Natomiast w dniach 23-24 maja wydarzenia festiwalowe będą odbywać się na wszystkich uczelniach. Ostatniego dnia imprezy – w sobotę 25 maja – dzięki wsparciu Miasta na Stadionie Miejskim w Białymstoku zostanie zorganizowany Rodzinny Piknik Naukowy.

– Jak co roku podczas Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki odbędzie się mnóstwo wydarzeń skierowanych zarówno do najmłodszych, jak też dorosłych białostoczan. Szczególnie zachęcam do udziału w rodzinnym pikniku – ostatniego dnia festiwalu na stadionie przy ul. Wiosennej – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

W tym roku PFNiS koordynuje Uniwersytet w Białymstoku. Współorganizatorami są: Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina – Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza – Wydział Sztuki Lalkarskiej, Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne, Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Wyższa Szkoła Ekonomiczna, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania, Wyższa Szkoła Medyczna oraz Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach. Do uczelni dołączyły Białostocki Park Naukowo-Technologiczny oraz Park Naukowo-Technologiczny Polska Wschód w Suwałkach. Piknik naukowy odbędzie się na Stadionie Miejskim w Białymstoku.

Więcej informacji na temat festiwalowych wydarzeń oraz rejestracji na niektóre wykłady, prezentacje i warsztaty można znaleźć na stronie PFNiS.

Źródło: UM Białystok